Extrémní zpomalení otáček

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími...
Odpovědět
dwaned
Začátečník
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 14 dub 2009, 18:05

Extrémní zpomalení otáček

Příspěvek od dwaned »

Ahoj všem!
Mám počítač, postavený tak, že i v zátěži stabilně funguje v plně pasivním módu. Ale i přesto tam mám větráky (super tiché - kuličková ložiska):
Vpředu - 2x92mm Zalman
Uprostřed - 2x120mm Noctua
Zadek - 1x120mm Zalman
Mám je tam víceméně pro efekt, bočnice je prosklená. Snížil jsem otáčky aktivní regulací Akasa + odpory na rozběhové minimum. Teď se točí cca. 300-400 ot/sec.
Jakékoli další snížení otáček snižováním napětí přes odpory má za následek, že se ventilátory neroztočí. Pokud nastavím regulaci Akasa na max. , následně zapnu počítač a větráky se rozběhnou, můžu potenciometry otáčky snížit cca. na 150-200 ot/sec. Ale při dalším vypnutí a zapnutí pc, pokud zase manuálně neotočím potenciometry na max. , se větráky samozřejmě nerozběhnou.
Toto je nepraktické. Přitom prosklená a podsvětlená sestava s větráky, které se točí tak pomalu, že vidíte jednotlivé lopatky, vypadá velice efektně. Působí to jako živý organismus.
Hledám řešení pomocí spínaného kondenzátoru, které by se při zapnutí pc nabilo, rozběhlo ventilátory a následně snížilo napětí k dosažení extrémně pomalého chodu.
Poraďte prosím :idea:
pc10.jpg
pc10.jpg (111.94 KiB) Zobrazeno 9347 x

Gůůglah
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 666
Registrován: čtv 20. říj 2000 20:22:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď

Příspěvek od Gůůglah »

dwaned
Začátečník
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 14 dub 2009, 18:05

Re: Extrémní zpomalení otáček

Příspěvek od dwaned »

Myslím, že zde mám řešení ................... i když ta cena :roll:

http://www.svethardware.cz/art_doc-7CD0 ... 5C08F.html

Odpovědět